Podsumowanie Roku Akademickiego 2017/2018

Sukcesy studentów Uniwersytetu Łódzkiego w sporcie akademickim w 2018 roku

Pod koniec października w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach odbyła się Gala Sportu Akademickiego 2018, podsumowująca najważniejsze wydarzenia w sporcie akademickim w 2018 roku i jednocześnie będąca oficjalną inauguracją sportowego roku akademickiego 2018/2019. W minionym roku powody do radości mieli także studenci Uniwersytetu Łódzkiego, którzy osiągali sukcesy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Podczas Gali gratulacje za tytuł Akademickiej Mistrzyni Świata w strzelec46409591_205366553697629_4241644607005261824_ntwie sportowym otrzymała Katarzyna Komorowska. Studentka Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego w połowie marca zdobyła w Kuala Lumpur złoty medal w konkurencji drużynowej w karabinie sportowym 3×20. Należy także odnotować udział w Akademickich Mistrzostwach Świata w karate Marty Bogusław i Darii Grabskiej.

Uniwersytet Łódzki został wyróżniony za zajęcie 15. miejsca w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski 2018. W klasyfikacji medalowej nasza uczelnia także uplasowała się na 15. pozycji. Studenci Uniwersytetu Łódzkiego w tegorocznej edycji AMP wywalczyli łącznie dwanaście medali – trzy złote, siedem srebrnych i dwa brązowe. Wielokrotnie zdobywali także medale w klasyfikacjach uniwersytetów w poszczególnych dyscyplinach. Największe sukcesy studentów Uniwersytetu Łódzkiego w Akademickich Mistrzostwach Polski w 2018 roku były udziałem karateczek oraz tenisistów.

Karateczki zostały Akademickimi Mistrzyniami Polski, zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet i w klasyfikacji uniwersytetów. Ponadto panie wywalczyły cztery medale. Akademicką Mistrzynią Polski w kumite do 50 kg została Daria Grabska, która w finale pokonała inną reprezentantkę UŁ – Marię Deptę. Srebro w kumite do 68 kg zdobyła Marta Bogusław. Wszystkie trzy zawodniczki triumfowały w kumite drużynowym. Na podium AMP w karate stanęli także panowie – Jakub Matuszewicz, Patryk Moszczyński i Adrian Zwierzchowski sięgnęli po brąz w kata drużynowym. Męska reprezentacja zajęła trzecią lokatę w klasyfikacji generalnej uniwersytetów.

Szerokim echem w środowisku akademickim odbiło się zwycięstwo i złoty medal Akademickich Mistrzostw Polski naszych tenisistów. W składzie triumfatorów znaleźli się Kamil Majchrzak, plasujący się w czołowej „200” rankingu ATP i będący filarem reprezentacji Polski w meczach Pucharu Davisa, medalista Młodzieżowych Mistrzostw Polski Piotr Matuszewski oraz wicemistrz Polski seniorów Piotr Gryńkowski.

Ponownie silnym punktem reprezentacji Uniwersytetu Łódzkiego na Akademickich Mistrzostwach Polski w pływaniu był Bartłomiej Lassek. Student Wydziału Nauk o Wychowaniu zdobył dwa srebrne medale – na 50 m stylem motylkowym i 100 m stylem zmiennym, potwierdzając swoją przynależność do grona czołowych polskich pływaków-studentów.

Sukcesy odnosili również biegacze Uniwersytetu Łódzkiego. Akademickim Wicemistrzem Polski w biegach przełajowych na 4,5 km został Wojciech Sowik. Srebrny medal Akademickich Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce w biegu na 800 m zdobył Marek Szymański. Warto podkreślić, że w składzie reprezentacji Uniwersytetu Łódzkiego znalazły się między innymi wicemistrzyni Polski seniorek i młodzieżowców w trójskoku Agnieszka Bednarek oraz mistrzyni Polski w sztafecie 4×100 m, czołowa młodzieżowa płotkarka w kraju Marta Nawrocka.

Do zajmowania miejsc na podium Akademickich Mistrzostw Polski przyzwyczaili nas także judocy. W tym roku srebrny medal w kategorii do 81 kg zdobył Bartosz Ponichtera. Trzecia
w kategorii powyżej 78 kg była Aryna Piskunovich. Obie drużyny Uniwersytetu Łódzkiego – kobieca i męska wywalczyły puchary za zajęcie trzeciego miejsca w końcowej klasyfikacji w typie uniwersytetów.

W grach zespołowych najlepiej spisali się koszykarze i koszykarki. Obie drużyny awansowały do turnieju finałowego. W finale panie zajęły wysokie 5. miejsce i zdobyły brązowy medal w typie uniwersytetów. Panowie ukończyli rozgrywki na 11. miejscu, sięgając po srebro w klasyfikacji uniwersytetów.

Na wyróżnienie zasługują także siatkarki plażowe, które zajęły piąte miejsce w klasyfikacji generalnej i zdobyły puchar za trzecie miejsce w klasyfikacji uniwersytetów. Nasza najlepsza para – Natalia Gruszczyńska i Kinga Legieta – była piąta w turnieju finałowym kobiet.

Warto także podkreślić, że Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Łódzkiego był w tym roku organizatorem dwóch turniejów z cyklu Akademickich Mistrzostw Polski – AMP w futsalu mężczyzn Półfinał B oraz AMP w siatkówce kobiet Półfinał B. W maju 2019 roku KU AZS UŁ będzie gospodarzem dwóch imprez półfinałowych AMP – w koszykówce i piłce ręcznej mężczyzn.

Naszym zawodnikom i trenerom serdecznie gratulujemy! Życzymy powodzenia w Akademickich Mistrzostwach Polski w 2019 roku!